Prekvapenie

Dnes sme mali urobiť zdravotný rez na väčšom Agáte vo vnútrobloku obytného domu. Keď sme prišli na miesto našli sme na prvý pohľad utešený a majestátny strom, ktorý síce mohol byť zasadený ešte o kúsok ďalej od budovy, no naprie tomu dominoval na malom nádvorí. Pri pohľade z bližšia sme však pochopili že strom má už za sebou perné chvíľky. Dôkazom bola dutina v kmeni, pokračujúca prasklinou do výšky hádam 5 metrov. Stále však bolo jasné že strom úspešne bojuje a svoje oslabenie dobieha mohutným kalusom. Inštalácia výstupového lana prebehla bez problémov a už po pár minútach som šplhal na strom. Footlock technika je síce fyzicky náročná, no už po pár natiahnutiach sa som sa kolísal vo výške asi 16 metrov. Práve teraz sme zistili, že dnes to nebude iba o romantickom “zdravoťáčiku”. Strom potrebuje poriadnu redukciu. V spomínanej výške 16 metrov, sa nachádzalo prvé vetvenie, vetvenie ktoré bolo tlakové a roztrhnuté. Hneď kričím na Ondreja: “Máme tu roztrhnutú tlakovicu”, a on mi na “upokojenie” pripomenul dutinu s prasklinou na kmeni tohto nešťastného jedinca. Vetvenie bolo tak poškodené, že priľahlú fasádu zachránilo od fatálnej deštrukcie iba vnútroblokové závetrie. Zhodli sme sa, že tie okolité bytové domy naozaj chránia pred veľkým vetrom.
Strom potreboval ráznu redukciu spomínaného ramena, ale vzhľadom na lásku k našim manželkám, deťom a spomínanej fasáde, nemal nikto z nás odvahu sa k tomu ramenu čo i len priblížiť. No nevzdali sme sa, pomohli sme si upínacím popruhom s račňou. Pomocou gurtne sme previazali nalomený konár so zdravým konárom, zaťahoval som a zaťahoval až Ondrej kričí: ” STOJ už zatváraš tú tlakovicu”.
Rameno sme napokon poriadne odľahčili. Avšak tomuto stromu sa už jeho čas kráti.Umenie a veda

Arboristika je umením a vedou zároveň. Kombinuje v sebe zručnosti a  majstrovstvo s poznatkami a faktami. Základom pre pestovanie stromov je teda komplexné pochopenie, ako stromy rastú.

Arborista sa učí, ako stromy rastú a ako sa o ne starať tak, aby podporoval ich rast a vývoj. Podobne ako aj praktický lekári, aj pestovatelia stromov využívajú poznatky o raste a vývoji stromov, aby diagnostikovali problémy, posúdili potenciál stromu a predpísali liečbu.

(Učebnica arboristiky, IBSN 978-80-970258-3-0 )

Arboristika

Arboristika (angl.arboriculture) je vedná disciplína zaoberajúca sa štúdiom, ošetrovaním, komplexnou špeciálnou starostlivosťou a kultiváciou jednotlivých stromovkríkov a iných perenálnych drevnatých rastlín, vyskytujúcich sa mimo lesa v špecifických umelých výsadbách (osamotené stromy, parkyaleje…).

Arboristika ako taká je súhrnom znalostí mnohých biologických odborov, vďaka čomu sa jej náplň pohybuje na hrane medzi lesníctvom a okrasným záhradníctvom. Skúsený a kvalifikovaný odborník z oblasti arboristiky musí okrem vynikajúcich lezeckých a technických zručností (certifikát odbornej spôsobilosti pre práce vo výškach pomocou horolezeckej techniky) ovládať aj znalosti odborov dendrológiefytopatológiefyziológiemechaniky a pedológie. Potvrdenie o spôsobilosti vykonávať prácu arboristu je možné na území Slovenska získať zvládnutím skúšok ISA Slovensko, alebo získaním medzinárodných certifikátov EAC european treeworker/treetechnicianISA certified arborist alebo FLL zertifizierter Baumkontroleur.

( https://sk.wikipedia.org/wiki/Arboristika )